Petra S. - Petra Sedláčková - Fotoalbum - 13 VÝLETY A CESTOVÁNÍ - Lačnov - šafrány
Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lačnov - šafrány

Lačnov - březen 2012

Příchod jara na Valašsku každoročně symbolizují rozkvetlé šafrány. Na louce u Lačnova je jich zhruba třicet tisíc. Vzácné květy jsou typické spíše pro alpské oblasti, na Moravě se podle legendy objevily díky napoleonským vojskům, která s sebou z Alp vezla seno pro koně a s ním i semínka šafránu. 

Divoce rostoucí šafrán se objevuje jen na osmnácti místech v České republice. Louky v okolí Lačnova jsou vůbec největší lokalitou.

Za fialový poklad vděčí nevelká vesnice na Valašsku čisté přírodě, vhodné půdě a poloze zdejších pasek, které leží ve výšce nad 500 metrů. "Skutečně tady jsou celkem specifické podmínky. Je zajímavé, že na Vsetínsku už šafrán nikde jinde neroste.

V regionu jsou zatím dvě lokality, které díky šafránu získaly titul přírodní památka.  

safrany.jpg

 Je známo asi 80 druhů šafránu, ale u nás se ve volné přírodě vyskytují pouze dva (a oba patří mezi ohrožené druhy a jsou chráněny zákonem) - šafrán karpatský (také Heuffelův, Crocus heuffelianus) a šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus).

Šafrán se využívá ve farmacii a je také oblíbeným kořením, které masu, omáčkám i likérům přidá příjemně výraznou chuť. Patří mezi nejdražší koření, na výrobu jednoho kilogramu je potřeba přibližně 200 tisíc sušených květů. 

 

Fotografie vznikaly za měnících se světelných podmínek.